Dezerty, Hlavní chody, Předkrmy, Recepty

Polentový koláč dvou tváří

IMG_3051Polentovou kaši mám nejraději jako přílohu k masu a zelenině, ale velice často se stane, že neodhadnu její množství a připravím jí víc než je třeba. V takových případech vymýšlím jak ji zužitkovat.

A díky tomu vznikly recepty na mé dva koláče. Tímto příspěvkem bych se ráda podělila o sladkou i slanou variantu na polentový koláč.

Banánovo-polentový koláč

Sutoviny:

Hotová polentová kaše (návod na její přípravu zde), 2 ks bánánu. Na ozdobné pásy (žmolenkové) budeme potřebovat: 1 díl polentové kaše, 1 díl celozrnné mouky, 1 díl třtinového cukru, bílý jogurt na ozdobu.

Postup:

Polentovou kaši prsty vtěstnám do oválné formy (měla jsem velikost 23cm v průměru). Pokud se polenta začíná lepit, trochu si omokřím ruce a práce na základu koláče je pak snadnější. Podklad z polentové kaše by neměl být větší jak 1 cm. Na podklad navrstvím na kolečka nakrájené banány. Poté si stranou vytvoříme těsto připomínající žmolenku – ale díky vlhké polentě se „žmolit“ tolik nebude. Ze vzniklého těsta rukama vyválíme proužky, kterými ozdobíme koláč. Pečeme v předehřáté troubě při 180 stupních 25 min.

IMG_3051

Koláč je vynikající jak teplý, tak schládlý a vždy si ho vychutnám s kopečkem bílého jogurtu. I takto může vypadat zdravá dopolední svačinka.

Banánovo-polentový koláč

Neznám nikoho, kdo by neměl rád pizzu, ale ne vždy se nám chce dělat s kynutým těstem, které nám navíc (když pominu zázračný přínos droždí) nedodá tolik živin jako polenta. Proto jsem jednou (opět díky zbylé polentě z večeře) použila místo klasického „pizzového těsta“ na podklad polentovou kaši. A výsledek mě okouzlil.

Polentová pizza

Suroviny:

Hotová polentová kaše (návod na její přípravu zde), sýr plátkový (do 30% tuku v sušině), kuřecí šunka (min 80% masa), rajčata v konzervě (nedoslazované, pouze v rajčatové šťávě), svazek bazalky.

Postup:

Polentu jsem opět prsty vtěstnala na plech (použila jsem plech – Crisp – který se nemusí vymazávat a má kulatý tvar jako pizza), můžeme použít jakýkoli plech, ale raději doporučuji vyložit pečícím papírem (nebudeme tak muset vymazávat). Na polentu rozetřeme konzervovaná rajčata, na kousky nasekanou bazalku, sýr a šunku. Pečeme při 180 stupních 25 minut.

polentová pizza (5)

Polentová pizza je opravdu rychlovka a když ji doplníme salátkem, máme vynikající večeři.

polentovápizza1

podpis

 

 

Reklamy
Normální

Každý komentář je vítán

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s