Přílohy, Předkrmy, Recepty

Focaccia

focaccia (3)Na foccaciu jsem poprvé narazila v pizzerii nedaleké mého domova. Od té doby jsme tam chodili a pochutnávali si na ni doplněnou dobrým salátem. Focaccia je v podstatě placka nápadně připomínající vysokou pizzu.Odhodlání udělat si vlastní foccaciu jsem získala až po návštěvě excelentní restaurace Da Emanuel, jejímž majitelem je Emanuele Ridi, známý z kulinářského pořadu S Italem v kuchyni.

Faccaciu v restuaraci Da Emanuel máte servírovanou vždy na stole jako takový couvert. Tam mě foccacia ještě více okouzlila, její jednoduchost a přesto výtečná chuť. Zvědavě jsem doma sedla k internetu a hledala recept na tento zázrak italské kuchyně. Recept je skutečně jednoduchý, když pominu strach z toho zda těsto vykyne do požadovaných rozměrů. I přesto má první foccacia se ani zdaleka nepodobala té v pizzerii v okolí natož té v restauraci Da Emanuel. První foccacia mi tolik nenaběhla spíš než vysokou „buchtovitou“ pizzu připomínala nízké a ještě k tomu křupavou placku. Chuť by odpovídala, ale se vzhledem jsem se nespokojila, takhle přece foccacia vypadat nemá. Nenechala jsem se odradit a zkoušela jiné recepty, jiné postupy, až jsem se k finální podobě konečně dostala.

Suroviny na jednu foccaciu

250g hladké mouky, 1/4 čerstvých kvasnic, hrubá mořská sůl, 2 dcl vlažné vody, extra panenský olivový olej, 2 stroužky česneku, parmezán

Postup:

Droždí a sůl smícháme s vlažnou vodou, dokud se nerozpustí. Poté jej vlijeme do misky a postupně přisypávejte mouku. Postupně promícháváme, dokud nebude těsto spojené. Přikryjeme utěrkou a dáme kynout na teplé místo cca 45-60 min, dokud nezdvojnásobí svůj objem. Po vykynutí, důkladně pomoučenýma rukama, překlopíme těsto na plech vyložený pečicím papírem. Těsto je hodně lepivé, to je v pořádku. Na plechu jej tvarujeme (roztahujeme) dokud není cca 1-2 cm vysoké. Rozetřeme si stroužek česneku se solí a zakápneme cca 2-3 lžícemi oleje, společně promícháme, aby se chutě spojily. Touto směsí opatrně potřeme focacciu a nakonec pomocí prstů trochu tlačime do fofaccii, aby v ní po všude zůstaly naše otisky. Necháme ještě tak 15 min odpočinout (dokynout). Pečeme cca 180 stupňů, 15-20 min dokud se nezabarví. Po upečení posypeme parmezánem, můžeme ještě zakápnout olivovým olejem. Foccaciu necháme mírně zchladnout, než začneme krájet.
focaccia (3)Nyní si foccaciu velice často děláme na chatě k vínu,  protože například brambůrky nebo jiné slané pochutiny nesplňují náročnost našich chuťových buněk. Není nad idylku v podobě ohně plápolajícího v kamnech, otevřené dobré bílé víno a vůně právě upečené foccacii.
podpis
Reklamy
Normální

Každý komentář je vítán

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s